Chłodzenie mieszkania w upalne dni

klimatyzacja

Categories:

Lato to czas upałów, które są szczególnie trudne do zniesienia w mieszkaniu. Duża ilość bloków sprawia, że w miastach odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa niż na wsi. Na szczęście są opcje na to, aby skutecznie ochłodzić mieszkanie, co pozwoli ci wytrwać w czasie upałów.

Jak schłodzić mieszkanie w upalne dni?

W oknach często spotykane są moskitiery, czyli siatki chroniące przed dostaniem się owadów do mieszkań. Jednak kupno czarnej moskitiery sprawi, że będzie się ona bardziej nagrzewać, a powietrze dostające się do mieszkania będzie cieplejsze. Wybierz białą moskitierę i nie zapominaj o roletach, które ograniczają wpadanie promieni słonecznych do wnętrz.

Co ważne w czasie upałów najlepiej jest mieć zamknięte okno w pomieszczeniu, które aktualnie znajduje się od strony słońca. Z rana najlepiej dobrze wywietrzyć całe mieszkanie, po czym należy zamknąć okna na czas upałów. Okna otwierasz dopiero kiedy pojawi cień. Możesz zostawić otwarte okna na noc, co jeszcze bardziej ochłodzi mieszkanie.

Zamknięte okna nie będą wystarczające kiedy na zewnątrz panują temperatury na poziomie od 30 stopni w górę. Niezbędny będzie wiatrak bądź klimatyzacja, w zależności od wielkości pomieszczenia i budżetu. Druga opcja jest droższa, jednak skutecznie chłodzi mieszkanie. Wiatrak jesteś znacznie słabszy, jednak dobrej jakości produkt kupisz już za około 100-200 złotych.

Klimatyzacja wiąże się również z większym kosztem użytkowania, niemniej jednak masz możliwość kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Na klimatyzację decydują się głównie osoby mieszkające w domach, gdyż z reguły mają panele fotowoltaiczne. Niemniej jednak używanie klimatyzacji przez około 4 godziny dziennie, czyli w najcieplejszym momencie dnia to koszt kilkuset złotych za cały sezon.